Geografia Cypru

Cypr jest trzecią co do wielkości, po Sycylii i Sardynii, wyspą na Morzu Śródziemnym. Nazwa wywodzi się od łacińskiego słowa „cuprum”- miedź. Chociaż geograficznie należy do Azji, to pod względem politycznym zalicza się Cypr do państw europejskich.

Cypr -Panorama Wybrzeża | Widok na Skałę Afrodyty
Cypr -Panorama Wybrzeża | Widok na Skałę Afrodyty (by sparkys )

Całkowita powierzchnia wyspy wynosi ok. 9251 km2, z czego część południowa zajmuje 5384 km2, część północna – 3355 km2, brytyjskie bazy wojskowe – 255 km2 i resztę strefa buforowa.


Odległość od południowych brzegów Turcji wynosi ok. 68 km, a od stałego lądu Grecji – 830 km. Na wyspie rozciągają się dwa łańcuchy górskie: Kirenia-Karpas z najwyższym szczytem Akromandia (1019 m) oraz wulkaniczne Troodos, którego najwyższym szczytem jest Olimp (1952 m), będący również najwyższą górą Cypru. Między tymi pasmami gór rozciąga się żyzna dolina Mesaoria z miastem stołecznym Nikozją.

Liczące prawie 671 km długości wybrzeże wyspy składa się piaszczystych i żwirowych plaż, stromych skał i małych zatok.

Na Cyprze panuje klimat śródziemnomorski z wyraźnym wpływem kontynentalnego. Temperatura wody waha się od 17°C w lutym do 28°C w sierpniu. Opady deszczu występują głównie od grudnia do kwietnia. Lato jest suche i gorące; w Nikozji średnia najwyższa temperatura lipca i sierpnia wynosi 37°C, czyli tylko 2° mniej niż w Dubaju, ale za to aż 8° więcej niż na Majorce. Maksymalna temperatura w centrum wyspy dochodzi nawet do 47°.

Cypr - Północny Cypr | Góry Kyrenia
Cypr - Północny Cypr | Góry Kyrenia (by bass_nroll )

Wszystkie rzeki na Cyprze wypływają z gór Troodos, ale są to rzeki okresowe; pojawiają się tylko po jesiennych deszczach.


Nasze strony

Dominikana
Dominikana
Grecja
Grecja

Miejsce na Twoją reklamę.
Kontakt

Zostań redaktorem

Kochasz podróże, lubisz pisać
i masz ochotę współtworzyć ten portal?
Przyłącz się do nas - stwórzmy razem najlepszy przewodnik po Cyprze.

Pisz na podroze@avsh.pl

Podstawowe dane o Cyprze
Stolica: Nikozja (grecki: Λευκωσία - Lefkosía, turecki: Lefkoşa)
Powierzchnia: 9 250 km²
Liczba mieszkańców: 794 tys
Waluta: euro (EUR)
(sprawdź kurs euro)
Język urzędowy: grecki, turecki

Cypr - flaga Cypru

Cypr - godło Cypru